Littelfuse 04941.25NRHF
04941.25NRHF picture photo
Mfg. Part Number
04941.25NRHF
Brief Description
FUSE 1.25A 32V 0603
Datasheet Download
04941.25NRHF.pdf
Availability of 04941.25NRHF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
04941.25NRHF Order Process
Ship out your order
Specifications of 04941.25NRHF
Internal Part NumberEIS-04941.25NRHF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series494
PackagingCut Tape (CT)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.25A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.0518
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 90°C
Color-
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
DC Cold Resistance0.053 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04941.25NRHF
Related Links04941., 04941.25NRHF Datasheet, Littelfuse Distributor
04941.25NRHF Details Description
Related parts for 04941.25NRHF
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS SDL 24AWG AU FLAT datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 45NS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 42POS PIN datasheet.pdf
FUSE 350A datasheet.pdf