Littelfuse 0498175.MXT-HD
0498175.MXT-HD picture photo
Mfg. Part Number
0498175.MXT-HD
Brief Description
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK
Datasheet Download
0498175.MXT-HD.pdf
Availability of 0498175.MXT-HD
QUANTITY
0498175.MXT-HD Order Process
Ship out your order
Specifications of 0498175.MXT-HD
Internal Part NumberEIS-0498175.MXT-HD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeAutomotive
Current Rating175A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t100000
ApprovalsUR
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension1.614" L x 0.472" W x 0.327" H (41.00mm x 12.00mm x 8.30mm)
DC Cold Resistance0.285 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0498175.MXT-HD
Related Links0498175, 0498175.MXT-HD Datasheet, Littelfuse Distributor
0498175.MXT-HD Details Description
Related parts for 0498175.MXT-HD
RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 99MA 4.8 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 740MA 650 MOHM datasheet.pdf