| Internal Part Number | EIS-04XSR-36S | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount | |
| Series | XSR | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Contact Type | Female Socket | |
| Number of Positions | 4 | |
| Pitch | 0.023" (0.60mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Fastening Type | - | |
| Cable Termination | IDC | |
| Wire Type | Discrete | |
| Wire Gauge | 36 AWG | |