| Internal Part Number | EIS-05-003.94-152FBP | |
| Number of Conductors | 5 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Length | 3.94" (100.00mm) | |
| Length - Exposed Ends | 0.125" (3.18mm) | |