| Internal Part Number | EIS-05-005.9-152FB | |
| Number of Conductors | 5 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Length | 5.90" (149.86mm) | |
| Length - Exposed Ends | 0.125" (3.18mm) | |