AVX Corporation 05041A121KA79A
05041A121KA79A picture photo
Mfg. Part Number
05041A121KA79A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0504
Datasheet Download
05041A121KA79A.pdf
Availability of 05041A121KA79A
QUANTITY
05041A121KA79A Order Process
Ship out your order
Specifications of 05041A121KA79A
Internal Part NumberEIS-05041A121KA79A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0504 (1210 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.040" W (1.27mm x 1.02mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05041A121KA79A
Related Links05041A1, 05041A121KA79A Datasheet, AVX Corporation Distributor
05041A121KA79A Details Description
Related parts for 05041A121KA79A
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN MICRO SD CARD HINGED TYPE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
FIXED IND 4.2UH 2.6A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 300MA 1.3 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf