AVX Corporation 05083A100KAT2V
05083A100KAT2V picture photo
Mfg. Part Number
05083A100KAT2V
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0508
Datasheet Download
05083A100KAT2V.pdf
Availability of 05083A100KAT2V
QUANTITY
05083A100KAT2V Order Process
Ship out your order
Specifications of 05083A100KAT2V
Internal Part NumberEIS-05083A100KAT2V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.76mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05083A100KAT2V
Related Links05083A1, 05083A100KAT2V Datasheet, AVX Corporation Distributor
05083A100KAT2V Details Description
Related parts for 05083A100KAT2V
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 7.09" datasheet.pdf
SELF LAMINATING LABEL WHITE datasheet.pdf
KIT FOR PRM113 datasheet.pdf
KEYPAD 3X4 MATRIX AL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.310" 5MM 3LD datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 30W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN 4.1/9.5 JACK STR 50OHM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf