AVX Corporation 05085C104MAT2A
05085C104MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
05085C104MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0508
Datasheet Download
05085C104MAT2A.pdf
Availability of 05085C104MAT2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
05085C104MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 05085C104MAT2A
Internal Part NumberEIS-05085C104MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)