AVX Corporation 05085C104MAT2W
05085C104MAT2W picture photo
Mfg. Part Number
05085C104MAT2W
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0508
Datasheet Download
05085C104MAT2W.pdf
Availability of 05085C104MAT2W
QUANTITY
05085C104MAT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 05085C104MAT2W
Internal Part NumberEIS-05085C104MAT2W
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05085C104MAT2W
Related Links05085C1, 05085C104MAT2W Datasheet, AVX Corporation Distributor
05085C104MAT2W Details Description
Related parts for 05085C104MAT2W
RELAY REED SPST 2A 12V datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.4A 357.1 MOHM datasheet.pdf
IC OCTAL POWER MANAGER 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
RES 976 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RDL datasheet.pdf