AVX Corporation 05085C823MAT2A
05085C823MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
05085C823MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0508
Datasheet Download
05085C823MAT2A.pdf
Availability of 05085C823MAT2A
QUANTITY
05085C823MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 05085C823MAT2A
Internal Part NumberEIS-05085C823MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)05085C823MAT2A
Related Links05085C8, 05085C823MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
05085C823MAT2A Details Description
Related parts for 05085C823MAT2A
IDC CABLE - MPR10K/MC10G/MPR10K datasheet.pdf
FIXED IND 25MH 46MA 115 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE PIN 60V 100MA SSSMINI-2P datasheet.pdf
SIDAC 79-97V 1A TO92 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.6K OHM 0804 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 30MM datasheet.pdf