AVX Corporation 0508YC274MAT2A
0508YC274MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0508YC274MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0508
Datasheet Download
0508YC274MAT2A.pdf
Availability of 0508YC274MAT2A
QUANTITY
0508YC274MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0508YC274MAT2A
Internal Part NumberEIS-0508YC274MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0508YC274MAT2A
Related Links0508YC2, 0508YC274MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0508YC274MAT2A Details Description
Related parts for 0508YC274MAT2A
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 22.5A WAFER datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RECLOSABLE FSTNR 1" X 20FT BLK datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS+2 FIBER CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A D2PAK datasheet.pdf