Toshiba Semiconductor & Storage TCR5SB25A(T5L,F,T)
TCR5SB25A(T5L,F,T) picture photo
Mfg. Part Number
TCR5SB25A(T5L,F,T)
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A SMV
Datasheet Download
TCR5SB25A(T5L,F,T).pdf
Availability of TCR5SB25A(T5L,F,T)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCR5SB25A(T5L,F,T) Order Process
Ship out your order
Specifications of TCR5SB25A(T5L,F,T)
Internal Part NumberEIS-TCR5SB25A(T5L,F,T)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.09V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSMV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCR5SB25A(T5L,F,T)
Related LinksTCR5SB25A, TCR5SB25A(T5L,F,T) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TCR5SB25A(T5L,F,T) Details Description
Related parts for TCR5SB25A(T5L,F,T)
RES 3M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LABEL 3X4" BLK/RED ON WHT 500/PK datasheet.pdf
CONN IDC 16POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-X2DFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2A WSSMINI6 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 700MA 490.8 MOHM datasheet.pdf