AVX Corporation 0508ZC684KAT2A
0508ZC684KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0508ZC684KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 10V X7R 0508
Datasheet Download
0508ZC684KAT2A.pdf
Availability of 0508ZC684KAT2A
QUANTITY
0508ZC684KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0508ZC684KAT2A
Internal Part NumberEIS-0508ZC684KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Reverse Geometry)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0508ZC684KAT2A
Related Links0508ZC6, 0508ZC684KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0508ZC684KAT2A Details Description
Related parts for 0508ZC684KAT2A
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
IC SW TEMP REMOTE 8-UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1200V 55A datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 2POS 7MM datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER RA GRN ME 9CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf