Rubycon 25SJV33M6.3X6.1
25SJV33M6.3X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
25SJV33M6.3X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
25SJV33M6.3X6.1.pdf
Availability of 25SJV33M6.3X6.1
QUANTITY
25SJV33M6.3X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25SJV33M6.3X6.1
Internal Part NumberEIS-25SJV33M6.3X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSJV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current50mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25SJV33M6.3X6.1
Related Links25SJV33, 25SJV33M6.3X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
25SJV33M6.3X6.1 Details Description
Related parts for 25SJV33M6.3X6.1
POT 25 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 36V 10W datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
LOWER TERMINATION TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf