Parlex Corp. 050R10-51B
050R10-51B picture photo
Mfg. Part Number
050R10-51B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 10POS 0.5MM 2"
Datasheet Download
050R10-51B.pdf
Availability of 050R10-51B
QUANTITY
050R10-51B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R10-51B
Internal Part NumberEIS-050R10-51B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors10
Pitch0.020" (0.50mm)
Length2.00" (50.80mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R10-51B
Related Links050R1, 050R10-51B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R10-51B Details Description
Related parts for 050R10-51B
IC AMP AUDIO PWR 2.1W AB 24TSSOP datasheet.pdf
BOARD TERM TURRET MINI 50POS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 Y/G,Y/G,R/G datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TRANSFORMER MODULE GIGABIT 2PORT datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
IC BUFFER 2OUTPUT 1.5V 24MLF datasheet.pdf