Parlex Corp. 050R13-152B
050R13-152B picture photo
Mfg. Part Number
050R13-152B
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 13POS 0.5MM 6"
Datasheet Download
050R13-152B.pdf
Availability of 050R13-152B
QUANTITY
050R13-152B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R13-152B
Internal Part NumberEIS-050R13-152B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors13
Pitch0.020" (0.50mm)
Length6.00" (152.40mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on Both Sides, Backers Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R13-152B
Related Links050R1, 050R13-152B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R13-152B Details Description
Related parts for 050R13-152B
TYPE B SHROUD, 133 POS datasheet.pdf
TUBE PVC 17AWG 300V CLR (1.34MM) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 12X12" datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf