Vicor Corporation V300A3V3E200BG3
V300A3V3E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A3V3E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W
Datasheet Download
V300A3V3E200BG3.pdf
Availability of V300A3V3E200BG3
QUANTITY
V300A3V3E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A3V3E200BG3
Internal Part NumberEIS-V300A3V3E200BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60.6A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A3V3E200BG3
Related LinksV300A3V, V300A3V3E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A3V3E200BG3 Details Description
Related parts for V300A3V3E200BG3
IC RS232 DRVR/RCVR MLT-CH 28SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 300V SLATE 1000' datasheet.pdf