Parlex Corp. 050R20-38B
050R20-38B picture photo
Mfg. Part Number
050R20-38B
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 20POS 0.5MM
Datasheet Download
050R20-38B.pdf
Availability of 050R20-38B
QUANTITY
050R20-38B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R20-38B
Internal Part NumberEIS-050R20-38B
Cable TypeFFC
Number of Conductors20
Pitch0.020" (0.50mm)
Length1.50" (38.10mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R20-38B
Related Links050R2, 050R20-38B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R20-38B Details Description
Related parts for 050R20-38B
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES WIREWOUND 1.0K OHM 7W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf