Parlex Corp. 050R40-178BO
050R40-178BO picture photo
Mfg. Part Number
050R40-178BO
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 40POS 0.5MM 7"
Datasheet Download
050R40-178BO.pdf
Availability of 050R40-178BO
QUANTITY
050R40-178BO Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R40-178BO
Internal Part NumberEIS-050R40-178BO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series-
Cable TypeFFC
Number of Conductors40
Pitch0.020" (0.50mm)
Length7.00" (177.8mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
Termination StyleTop on One Side, Bottom on Other, Backers on Both Sides
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R40-178BO
Related Links050R40, 050R40-178BO Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R40-178BO Details Description
Related parts for 050R40-178BO
JUMPER-H1501TR/A3048N/X 12" datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 36POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X25.5MM 12VDC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE CAT5 8COND 24AWG 328.1' datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
MARKER PLATE datasheet.pdf
C/A F/O 12F OM2 OFNP MPO 1M datasheet.pdf