Parlex Corp. 050R5-76B
050R5-76B picture photo
Mfg. Part Number
050R5-76B
Brief Description
CABLE FLAT FLEX 5POS 0.5MM 3"
Datasheet Download
050R5-76B.pdf
Availability of 050R5-76B
QUANTITY
050R5-76B Order Process
Ship out your order
Specifications of 050R5-76B
Internal Part NumberEIS-050R5-76B
Cable TypeFFC
Number of Conductors5
Pitch0.020" (0.50mm)
Length3.00" (76.20mm)
Length - Exposed Ends0.140" (3.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)050R5-76B
Related Links050R, 050R5-76B Datasheet, Parlex Corp. Distributor
050R5-76B Details Description
Related parts for 050R5-76B
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 50VC SMCJ datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484MBGA datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf