CTS Electronic Components 0538-000-A-5.5-18LF
0538-000-A-5.5-18LF picture photo
Mfg. Part Number
0538-000-A-5.5-18LF
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
TRIMMER
Datasheet Download
0538-000-A-5.5-18LF.pdf
Availability of 0538-000-A-5.5-18LF
QUANTITY
0538-000-A-5.5-18LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 0538-000-A-5.5-18LF
Internal Part NumberEIS-0538-000-A-5.5-18LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series538
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance Range5.5 ~ 18pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated200V
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.275" (6.99mm)
Mounting TypeChassis Mount
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0538-000-A-5.5-18LF
Related Links0538-000-, 0538-000-A-5.5-18LF Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
0538-000-A-5.5-18LF Details Description
Related parts for 0538-000-A-5.5-18LF
ID ISC.PRH110-A HAND-HELD READR datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C W/REF 10-MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC ADJ 2.5A 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1W datasheet.pdf