CTS Electronic Components 0538-000-B-7.0-25
0538-000-B-7.0-25 picture photo
Mfg. Part Number
0538-000-B-7.0-25
Manufacturer
Product Category
Trimmers, Variable Capacitors
Brief Description
TRIMMER
Datasheet Download
0538-000-B-7.0-25.pdf
Availability of 0538-000-B-7.0-25
QUANTITY
0538-000-B-7.0-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0538-000-B-7.0-25
Internal Part NumberEIS-0538-000-B-7.0-25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTrimmers, Variable Capacitors
Series538
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance Range7 ~ 25pF
Adjustment TypeTop Adjustment
Voltage - Rated200V
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.275" (6.99mm)
Mounting TypeChassis Mount
FeaturesGeneral Purpose
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0538-000-B-7.0-25
Related Links0538-000, 0538-000-B-7.0-25 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
0538-000-B-7.0-25 Details Description
Related parts for 0538-000-B-7.0-25
D2 5/5 1 = 100PCS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 15A TO220AC datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 2V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 25POS R/A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 19.5W datasheet.pdf