NMB Technologies Corp. 06015VA-12M-AA-00
06015VA-12M-AA-00 picture photo
Mfg. Part Number
06015VA-12M-AA-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 60X15MM 2WR
Datasheet Download
06015VA-12M-AA-00.pdf
Availability of 06015VA-12M-AA-00
QUANTITY
06015VA-12M-AA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06015VA-12M-AA-00
Internal Part NumberEIS-06015VA-12M-AA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series06015VA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow15.9 CFM (0.450m³/min)
Static Pressure0.190 in H2O (47.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise31 dB
Power (Watts)1.32W
RPM4600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.110A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06015VA-12M-AA-00
Related Links06015VA-, 06015VA-12M-AA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
06015VA-12M-AA-00 Details Description
Related parts for 06015VA-12M-AA-00
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO15 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC CTRL STP-DWN SGL D 32QFN datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079" 6POS datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN HAND 1750MM datasheet.pdf
PROGRAMMER ICP2PORT-PX datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf