Vishay/BCcomponents PR02000207503JR500
PR02000207503JR500 picture photo
Mfg. Part Number
PR02000207503JR500
Brief Description
RES 750K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
PR02000207503JR500.pdf
Availability of PR02000207503JR500
QUANTITY
PR02000207503JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of PR02000207503JR500
Internal Part NumberEIS-PR02000207503JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)