Vishay/Dale CRCW2512510KFKEGHP
CRCW2512510KFKEGHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512510KFKEGHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510K OHM 1% 1.5W 2512
Datasheet Download
CRCW2512510KFKEGHP.pdf
Availability of CRCW2512510KFKEGHP
QUANTITY
CRCW2512510KFKEGHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512510KFKEGHP
Internal Part NumberEIS-CRCW2512510KFKEGHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512510KFKEGHP
Related LinksCRCW25125, CRCW2512510KFKEGHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512510KFKEGHP Details Description
Related parts for CRCW2512510KFKEGHP
IDC CABLE-AKR14G/ AE14G / X datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 1/4" datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FLAME RETARD WRAP 1.25" BLK 100' datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3X7P MT TAND BU-ST datasheet.pdf
HARNESS ADAPTORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf