Stackpole Electronics Inc. SM4124FTR866
SM4124FTR866 picture photo
Mfg. Part Number
SM4124FTR866
Brief Description
RES SMD 0.866 OHM 1% 2W 4124
Datasheet Download
SM4124FTR866.pdf
Availability of SM4124FTR866
QUANTITY
SM4124FTR866 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM4124FTR866
Internal Part NumberEIS-SM4124FTR866
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.866
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case4124 J-Lead
Supplier Device Package4124
Size / Dimension0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Height0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM4124FTR866
Related LinksSM4124, SM4124FTR866 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM4124FTR866 Details Description
Related parts for SM4124FTR866
BATTERY PACK NICAD 6.0V 600MAH datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON HORZ IVORY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf