NMB Technologies Corp. 06020SA-12M-EA-00
06020SA-12M-EA-00 picture photo
Mfg. Part Number
06020SA-12M-EA-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 60X20MM 2WR
Datasheet Download
06020SA-12M-EA-00.pdf
Availability of 06020SA-12M-EA-00
QUANTITY
06020SA-12M-EA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06020SA-12M-EA-00
Internal Part NumberEIS-06020SA-12M-EA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series06020SA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow18.4 CFM (0.521m³/min)
Static Pressure0.170 in H2O (42.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28.5 dB
Power (Watts)0.96W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.080A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06020SA-12M-EA-00
Related Links06020SA-, 06020SA-12M-EA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
06020SA-12M-EA-00 Details Description
Related parts for 06020SA-12M-EA-00
SENSOR FORCE/PRES 0-30PSIG 10VDC datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
IC DIVIDER 24STAGE FREQ 16-SOIC datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf