NMB Technologies Corp. 06020SA-24M-EA-00
06020SA-24M-EA-00 picture photo
Mfg. Part Number
06020SA-24M-EA-00
Brief Description
FAN 24VDC 60X20MM 2WR
Datasheet Download
06020SA-24M-EA-00.pdf
Availability of 06020SA-24M-EA-00
QUANTITY
06020SA-24M-EA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06020SA-24M-EA-00
Internal Part NumberEIS-06020SA-24M-EA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package480
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series06020SA
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow18.4 CFM (0.521m³/min)
Static Pressure0.160 in H2O (39.8 Pa)
Features-
Noise28.5 dB
Power (Watts)1.44W
RPM4000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range9 ~ 27.6VDC
Life Expectancy40000 hrs @ 60°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06020SA-24M-EA-00
Related Links06020SA-, 06020SA-24M-EA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
06020SA-24M-EA-00 Details Description
Related parts for 06020SA-24M-EA-00
IC EEPROM 256BIT TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
ROTARY ENCODER datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 820 OHM 11SIP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 66MA 13 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
EVAL BRD LED DRIVER MR16 LAMP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2.54MM SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf