NMB Technologies Corp. 06025SA-12P-EL-00
06025SA-12P-EL-00 picture photo
Mfg. Part Number
06025SA-12P-EL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 60X25MM 3WR
Datasheet Download
06025SA-12P-EL-00.pdf
Availability of 06025SA-12P-EL-00
QUANTITY
06025SA-12P-EL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06025SA-12P-EL-00
Internal Part NumberEIS-06025SA-12P-EL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package315
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2410SB
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06025SA-12P-EL-00
Related Links06025SA-, 06025SA-12P-EL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
06025SA-12P-EL-00 Details Description
Related parts for 06025SA-12P-EL-00
BACKSHELL DB25 DIE CAST BLK CHRM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 1MSPS 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf