NMB Technologies Corp. 06025SA-12P-EL-00
06025SA-12P-EL-00 picture photo
Mfg. Part Number
06025SA-12P-EL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 60X25MM 3WR
Datasheet Download
06025SA-12P-EL-00.pdf
Availability of 06025SA-12P-EL-00
QUANTITY
06025SA-12P-EL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06025SA-12P-EL-00
Internal Part NumberEIS-06025SA-12P-EL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package315
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series2410SB
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06025SA-12P-EL-00
Related Links06025SA-, 06025SA-12P-EL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
06025SA-12P-EL-00 Details Description
Related parts for 06025SA-12P-EL-00
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 26A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf