API Delevan 0603-7N5J
0603-7N5J picture photo
Mfg. Part Number
0603-7N5J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7.5NH 700MA 110 MOHM
Datasheet Download
0603-7N5J.pdf
Availability of 0603-7N5J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603-7N5J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603-7N5J
Internal Part NumberEIS-0603-7N5J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance7.5nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq27 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603-7N5J
Related Links0603, 0603-7N5J Datasheet, API Delevan Distributor
0603-7N5J Details Description
Related parts for 0603-7N5J
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 30POS DUAL T/H datasheet.pdf
PHONO JACK 3POS R/A GRN/BLU/RED datasheet.pdf
IGBT 600V 14A 54W TO263 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A 26QFN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0306 datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 24CIRC .325 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf