API Delevan 0603-8N2K
0603-8N2K picture photo
Mfg. Part Number
0603-8N2K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2NH 700MA 110 MOHM
Datasheet Download
0603-8N2K.pdf
Availability of 0603-8N2K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0603-8N2K Order Process
Ship out your order
Specifications of 0603-8N2K
Internal Part NumberEIS-0603-8N2K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance8.2nH
Tolerance±10%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq27 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.071" L x 0.045" W (1.80mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0603-8N2K
Related Links0603, 0603-8N2K Datasheet, API Delevan Distributor
0603-8N2K Details Description
Related parts for 0603-8N2K
RES 100 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5W SNGL 5V 5V PCB datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM ORN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LENS FOR CREE XP-E datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC SMB datasheet.pdf
FILTER SAW RF 465.00MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf