AVX Corporation 06031A100B4T2A
06031A100B4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A100B4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A100B4T2A.pdf
Availability of 06031A100B4T2A
QUANTITY
06031A100B4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A100B4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A100B4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A100B4T2A
Related Links06031A1, 06031A100B4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A100B4T2A Details Description
Related parts for 06031A100B4T2A
IC CTRLR BATTERY FAST CHRG 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 2.5V 10% 2917 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 36POS datasheet.pdf