Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-86HFR80M
VS-86HFR80M picture photo
Mfg. Part Number
VS-86HFR80M
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 85A DO203AB
Datasheet Download
VS-86HFR80M.pdf
Availability of VS-86HFR80M
QUANTITY
VS-86HFR80M Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-86HFR80M
Internal Part NumberEIS-VS-86HFR80M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)85A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 267A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseDO-203AB, DO-5, Stud
Supplier Device PackageDO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 180°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-86HFR80M
Related LinksVS-86, VS-86HFR80M Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-86HFR80M Details Description
Related parts for VS-86HFR80M
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 128.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf