Nichicon UPW0J121MDH
UPW0J121MDH picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J121MDH
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J121MDH.pdf
Availability of UPW0J121MDH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW0J121MDH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J121MDH
Internal Part NumberEIS-UPW0J121MDH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J121MDH
Related LinksUPW0J, UPW0J121MDH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J121MDH Details Description
Related parts for UPW0J121MDH
SWITCH BASIC SPDT .1A 125V datasheet.pdf
RES 220 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf