AVX Corporation 06031A120J4T2A
06031A120J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A120J4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A120J4T2A.pdf
Availability of 06031A120J4T2A
QUANTITY
06031A120J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A120J4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A120J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A120J4T2A
Related Links06031A1, 06031A120J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A120J4T2A Details Description
Related parts for 06031A120J4T2A
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 24POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 45A 24V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.5A 120 MOHM SMD datasheet.pdf