AVX Corporation 06031A120JAJ2A
06031A120JAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A120JAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A120JAJ2A.pdf
Availability of 06031A120JAJ2A
QUANTITY
06031A120JAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A120JAJ2A
Internal Part NumberEIS-06031A120JAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A120JAJ2A
Related Links06031A1, 06031A120JAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A120JAJ2A Details Description
Related parts for 06031A120JAJ2A
RES SMD 5.9M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 52PLCC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR HRP7 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 5A DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 96POS VERT SOLDER PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
REAL DGTL A HANDS-ON APPROACH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CHOKE COM MODE datasheet.pdf
CONN RAIL FEED-BACK datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf