AVX Corporation 06031A121JAT2A
06031A121JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A121JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A121JAT2A.pdf
Availability of 06031A121JAT2A
QUANTITY
06031A121JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A121JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A121JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A121JAT2A
Related Links06031A1, 06031A121JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A121JAT2A Details Description
Related parts for 06031A121JAT2A
POLARIZING KEY BETWEEN CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4917MT datasheet.pdf
THERMOSTAT 82.2DEG C SPST-NO 3A datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6350K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
60706-20 ANVIL datasheet.pdf
RES 0.7 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf