AVX Corporation 06031A180K4T2A
06031A180K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A180K4T2A
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A180K4T2A.pdf
Availability of 06031A180K4T2A
QUANTITY
06031A180K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A180K4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A180K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A180K4T2A
Related Links06031A1, 06031A180K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A180K4T2A Details Description
Related parts for 06031A180K4T2A
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 20POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V CH 0201 datasheet.pdf