AVX Corporation 06031A181K4T2A
06031A181K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A181K4T2A
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A181K4T2A.pdf
Availability of 06031A181K4T2A
QUANTITY
06031A181K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A181K4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A181K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A181K4T2A
Related Links06031A1, 06031A181K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A181K4T2A Details Description
Related parts for 06031A181K4T2A
CONN RECEPT 6POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.9V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 55A 0.29 MOHM datasheet.pdf
OSC VCXO 76.80MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 0805 datasheet.pdf