AVX Corporation 06031A1R2DAT2A
06031A1R2DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A1R2DAT2A
Brief Description
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A1R2DAT2A.pdf
Availability of 06031A1R2DAT2A
QUANTITY
06031A1R2DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A1R2DAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A1R2DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A1R2DAT2A
Related Links06031A1, 06031A1R2DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A1R2DAT2A Details Description
Related parts for 06031A1R2DAT2A
DIODE SCHOTTKY 15V 19A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SE SURFACE DISC 7" A CRS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 13M, 220VAC datasheet.pdf