AVX Corporation 06031A2R0C4T2A
06031A2R0C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A2R0C4T2A
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A2R0C4T2A.pdf
Availability of 06031A2R0C4T2A
QUANTITY
06031A2R0C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A2R0C4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A2R0C4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A2R0C4T2A
Related Links06031A2, 06031A2R0C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A2R0C4T2A Details Description
Related parts for 06031A2R0C4T2A
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 10SRT datasheet.pdf
FILTER LOWPASS 2.4GHZ W-LAN 0603 datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 218 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 232 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.1V 4-USP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC MONOLITHIC SENSOR POS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf