AVX Corporation 06031A2R0J4T2A
06031A2R0J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A2R0J4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A2R0J4T2A.pdf
Availability of 06031A2R0J4T2A
QUANTITY
06031A2R0J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A2R0J4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A2R0J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A2R0J4T2A
Related Links06031A2, 06031A2R0J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A2R0J4T2A Details Description
Related parts for 06031A2R0J4T2A
CONN SOCKET 18-22 AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 20% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH (UPPER DIE) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A TO-263 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR CURR 65A 1:500 VRT datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
TRI N RECP F FLG BODY 0-12 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS FLANGE PIN datasheet.pdf