AVX Corporation 06031A2R4BAT2A
06031A2R4BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A2R4BAT2A
Brief Description
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A2R4BAT2A.pdf
Availability of 06031A2R4BAT2A
QUANTITY
06031A2R4BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A2R4BAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A2R4BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A2R4BAT2A
Related Links06031A2, 06031A2R4BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A2R4BAT2A Details Description
Related parts for 06031A2R4BAT2A
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK 10A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BLU SHLD 100' datasheet.pdf
EE XP-E AMBER datasheet.pdf
CLAMP BEAM 9/16"-3/4" FLANGE datasheet.pdf
RES 453 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf