AVX Corporation 06031A2R7CAT2A
06031A2R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A2R7CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A2R7CAT2A.pdf
Availability of 06031A2R7CAT2A
QUANTITY
06031A2R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A2R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A2R7CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A2R7CAT2A
Related Links06031A2, 06031A2R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A2R7CAT2A Details Description
Related parts for 06031A2R7CAT2A
RES SMD 0.024 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 5VOUT SIP datasheet.pdf
IC FIFO SS 32768X18 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.56K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf