| Internal Part Number | EIS-AT24C1024-10PI-2.7 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Standard Package | 50 | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 1M (128K x 8) | |
| Speed | 400kHz, 1MHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |