Stackpole Electronics Inc. RMCF1210FT511R
RMCF1210FT511R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210FT511R
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210FT511R.pdf
Availability of RMCF1210FT511R
QUANTITY
RMCF1210FT511R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210FT511R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210FT511R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210FT511R
Related LinksRMCF121, RMCF1210FT511R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210FT511R Details Description
Related parts for RMCF1210FT511R
RES SMD 41.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS TIN PCB datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.6A TO92-3 datasheet.pdf
CONN MMCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% DISC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf