Panasonic Electric Works CB1-T-D-WM-12V
CB1-T-D-WM-12V picture photo
Mfg. Part Number
CB1-T-D-WM-12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Datasheet Download
CB1-T-D-WM-12V.pdf
Availability of CB1-T-D-WM-12V
QUANTITY
CB1-T-D-WM-12V Order Process
Ship out your order
Specifications of CB1-T-D-WM-12V
Internal Part NumberEIS-CB1-T-D-WM-12V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCB
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current117mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40A
Switching Voltage14VDC - Nom
Turn On Voltage (Max)7 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time-
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.4 W
Coil Resistance103 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB1-T-D-WM-12V
Related LinksCB1-T-D, CB1-T-D-WM-12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CB1-T-D-WM-12V Details Description
Related parts for CB1-T-D-WM-12V
DIODE ZENER 3.6V 1W DO41 datasheet.pdf
IC 3DVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 150KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
PHOTO REFLECTOR FLAT EMITTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf