AVX Corporation 06031A2R7CAT2A
06031A2R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A2R7CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A2R7CAT2A.pdf
Availability of 06031A2R7CAT2A
QUANTITY
06031A2R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A2R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A2R7CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A2R7CAT2A
Related Links06031A2, 06031A2R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A2R7CAT2A Details Description
Related parts for 06031A2R7CAT2A
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CARD WIRE MRKR MINI TEDLAR '1' datasheet.pdf
IC POE INTERFACE SWITCH 20HTSSOP datasheet.pdf
LINE SOCKET 6.35MM 2P SCREENED datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf