AVX Corporation 06031A330JAT2A
06031A330JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A330JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A330JAT2A.pdf
Availability of 06031A330JAT2A
QUANTITY
06031A330JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A330JAT2A
Internal Part NumberEIS-06031A330JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A330JAT2A
Related Links06031A3, 06031A330JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A330JAT2A Details Description
Related parts for 06031A330JAT2A
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRANS NPN 700V 10A ISOWATT218FX datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 46 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 35MA SNT4A datasheet.pdf
1500UF 25V 16X20 datasheet.pdf